Oficiální tenisové forum

Právě je 21 led 2018, 05:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak upravit tenisový kurt na podzim/ na jaře
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2010, 19:59 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 19 úno 2009, 20:47
Příspěvky: 14930
Bydliště: Prag
Rada tenisfora
Jak upravit kurt před a po sezoně?

Úprava kurtu na jaře
Kdy začít?
S přicházejícím jarem sledujeme, kdy nastane dokonalé rozmrznutí kurtu. To se pozná tak, že se buď propíchne hmota kurtu jehlou nebo se ušlape cca 50 cm kolečko a když se nehoupe (je již zpevněno), může se s jarní údržbou začít. Zkoušku dělat vždy na stinném místě kurtu, protože zde trvá rozmrznutí déle.

Odstranění nečistot
Pro odstranění vyvstalé hrubší škváry a různých nečistot je vhodné použít kurtové koště a doslova proti srsti tyto hrubší součásti kurtu vymést. POZOR! nejedná se odstraňování antuky až do škváry, ale jen citlivě vše vyčistit. Hlavně nepoužít hrábě nebo lopatu a snažit se něco sloupnout. Pro představu se jedná cca o 3–5 koleček nepotřebného materiálu. Kdybychom tento krok neudělali, nová antuka by se obtížně spojila se stávajícím podkladem.

Položení umělých lajn
Dále je na řadě opětovné usazení plastových lajn do původního stavu bez ohledu na měkký terén. Až pak se teprve začíná s celoplošným podélným válcováním. Pomocí tenkého lanka, které se napne těšně vedle lajny, se tyto lajny nejprve opatrně nohama zašlapou (jde o to udržet maximální rovinu, pak se už lajny velmi obtížně rovnají).

Válcování
Jakmile jsou lajny zašlapány, můžeme už začít podélně celoplošně válcovat. Na závěrečné případné doklepnutí lajn, jsou k tomu určeny speciální kovové pěchy. Za několik minut jsou lajny znovu osazeny a je nalajnováno opět na celý rok. Začínáme válcovat ručním VYPUŠTĚNÝM válcem max. do 150 kg (průměr ne menší jak 30 cm, čím vyšší-tím lepší). Válcuje se bez ohledu na zbytek listí, pouze sesbírat hrubé předměty, jakou jsou větvě od stromů apod. Každé místo se válcuje cca dvakrát.

Kropení
Celou plochu důkladně pokropte (potopit místo od místa pod vodu). Toto první prolití a následné válcování je velice důležité pro budoucí spojení antuky a pokladní vrstvy. Po opadnutí vody, přemeťte celou plochu kurtovým koštětem. Po zaschnutí (když se šlapáním přesvědčíte, že se jarní antuka již nelepí na tenisky) znovu celou plochu uválcujte ručním válcem cca 2×.

Doplnění novou antukou
Takto připravená plocha je schopná prvního jarního antukového doplnění. Natahování antuky se provádí pomocí dřevěného hrabla. Z kolečka si do lopaty naberete antuku a udělá se hromádka, která se rovnoměrně roztáhne hrablem. Nesnažit se dělat nějakou vrstvu, jen mírně přitlačit a rovnoměrně roztahovat. Zručný správce či brigádník-člen zvládne dávkování rovnou lopatou z kolečka.
Takto se celoplošně provede první jarní natažení novou antukou. Vždy po natahování nové antuky následuje přemetení síťovačkou. Ta se nesmí nechat celou svou vahou položená na antuce (hrnula by se), ale přizvedne se její rovnací část kousek nad povrch.
Celou plochu důkladně potopit místo od místa pod vodu.
Pro dosažení maximální roviny antukového krytu je zapotřebí natáhnout slabší provázek ve sklonu hřiště (např. od sítě až ke žlábku nebo boční spád) a to nám ihned odhalí, kde je málo nebo více antuky.

Kropit a válcovat
Dále se opět celá plocha kurtu několikrát pokropí a válcuje. S narůstající tvrdostí kurtu se do napouštěcího válce postupně dopouští voda. Je samozřejmé, že se nesmí těžším válcem dělat na kurtu prudké pohyby do stran, protože potom se plocha nezhutňuje, ale jen trhá. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je, aby bylo důsledně dodrženo střídání JEDNO POKROPENÍ A DVOJTÉ UVÁLCOVÁNÍ. Jakmile by se jen válcovalo bez vody, vzniká velmi nebezpečný moment a to utržení antuky od škváry.

Obrázek

Dělat z kurtu betonku, to nemá cenu! Konečné „spečení“ antuky a škváry udělá jen teplé počasí a sluneční svit. Kromě toho je pochopitelné, že přebitá škvára nemůže mít tak dobré sání srážkové vody jako ta, která je zhutněna jen tolik, kolik potřebuje. Další zhutňování těžkým válcem je pro kurty proto zbytečné, antuka se na povrchu může zhutňovat jen vypuštěným ručním válcem, to je pro slabou vrstvu antuky dostačující, když je zapotřebí vůbec zhutňovat.

Počet opakování voda-válec, je individuální. Závisí od doby, kdy je samotná údržba prováděna, jaké je teplo přes den a v noci, kolik bylo v zimě sněhu na kurtě apod.

Síťování
Konečnou finální úpravou je tzv. síťování. To se provádí rovnoměrným rozhozem antuky pod síťovačku. Dělat max. po 3m pásech a síťovačkou antuku zatočit. Až pak se vede síťovačka podélně. Jelikož se jedná o činnost u které je zapotřebí určité finesy, je možné tuto poslední slabší vrstvu antuky roztáhnout dřevěným hrablem.
Tuto finální vrstvu řádně pokropit. Po zaschnutí přemést kurtovým koštětem a cca dvakrát válcovat a kropit. Na závěr, před první hrou, přemést kurtovým koštětem.

Je možné, ihned po dokončení jarní údržby, zahájit lehčí hraní.

Ač se to může zdát někomu hodně, tak množství antuky pro zhotovení jarní údržby standartního kurtu o rozměrech 36m x 18m je v rozmezí 1,5t – 2t. Bez jarního přihození antuky se z kurtu stává pomalu ale jistě jen tvrdá červená deska.

Nečekejte s objednávkou antuky až na jaro a objednejte si jí ještě na podzim. Většina klubů lehkomyslně nechává tuto starost až na březen/duben, kdy mají dodavatelé antuky nejdelší dodací lhůty. To, že máte sklad nezateplený, prašný či trochu vlhčí nevadí, dnes se prodává i antuka pytlovaná (1 pytel cca 35kg).

--------------------------------------------------------------------------------

Stručná pravidla jarní údržby tenisového antukového dvorce:

Nejdříve odstraňte z dvorce všechny větší nečistoty (větve, kamení atd.)
Vhodné je použít kurtové koště. Hlavně nepoužívat hrábě nebo lopatu a snažit se něco sloupnout. Pro představu se jedná cca o 3–5 koleček nepotřebného materiálu z jednoho dvorce. Pro odstranění nečistot budeme potřebovat koště nebo hrablo.

Položte lajny do mrazem nadzvedlého antukového povrchu.
Klasické lajnování je na ústupu. Jestliže se klub rozhodne pro umělé lajny, měl by to udělat na jaře, kdy je instalace díky měkké jarní antuce snadnější. Instalace čar není komplikovaná, přesto si na položení čar můžete objednat firmu nebo využít zkušeností lidí zpřáteleného klubu, kde již umělé čáry mají.

Bez jakéhokoliv rovnání svých stop (mohou být i dosti hluboké), uválcujte dvorec lehkým válcem.
Lehkým válcem rozumíme válec 60 kg.

Dvorec pokropte a znovu uválcujte lehkým válcem. Potom teprve celý dvorec vyčisťte síťovačkou od všech menších nečistot, případně kousků škváry, která mrazem vyvstala na povrch.
Takto připravený dvorec důkladně pokropte, uválcujte a opět pokropte. Když je již povrch dostatečně pevný, začněte přidávat antuku.
Natahování antuky se provádí pomocí dřevěného hrabla. Z kolečka si do lopaty naberete antuku a udělá se hromádka, která se rovnoměrně roztáhne hrablem. Nesnažte se dělat nějakou vrstvu, jen mírně přitlačte a rovnoměrně roztahujte. Takto se celoplošně provede první jarní natažení novou antukou. Vždy po natahování nové antuky následuje přemetení síťovačkou.

Potom dále kropte a válcujte.

A co nejdříve HRAJTE, samozřejmě za stálé průběžné provozní údržby.


--------------------------------------------------------------------------------

Jaké nářadí a vybavení dvorců tedy můžeme využít?

Válce na údržbu …
Standardní lehký válec s hmotností 60 kg
Válce ruční – jednodílné nebo dvoudílné
Válec s bodlinami na rozrušení povrchu – např. do přetlakových hal

Nářadí – zametání …
Koště na dvorce drátěné – pro jarní
Koště na dvorce – různé tvrdosti podle typu dvorce
Síťovačka – pro běžnou údržbu kurtů

Nářadí na údržbu …
Hrablo kovové – na stržení staré antuky nebo mechu
Hrablo dřevěné

Sítě …
Tenisová síť

Umělé čáry …
Umělé čáry – bezhřebové čáry GENIALA
Umělé čáry – náhradní díly

Sloupky …
Sloupky standardní – do pouzder
Tyčky pro dvouhru

Lavičky …
Lavičky – kovové nebo plastové

Tenisové zástěny …
Tenisové zástěny – pro lepší herní pohodu nebo jako reklamní plocha

______________________________________________________________________________________________________________________

Úprava kurtu na podzim
Trochu rozdílně se dělá údržba kurtu čistě venkovního a toho, jenž bude na zimu překryt např. nafukovací halou.

Prvním krokem je samozřejmě úklid listí, větviček a dalších nečistot, protože po rozrušení dvorce mrazem by docházelo k průniku tohoto bordelu do antuky.

Umělé čáry (lajny) není potřeba na zimu sundávat. Stačí pouze zatížit všechny rohy lajn, aby se minimálně poškodily kotvící prvky vlivem silných mrazů. Pro zatížení použijte něco o hmotnosti 10–20 kg, např. betonovou desku apod. Jedna cihla je málo.

Co s mechem, který se tvoří po okrajích dvorce? Jednoduchá rada. Počkejte na první mrazík, který nadzvedne a uvolní kořínky mechu a ty jdou snadněji seškrábnout hliníkovou škrabkou. Tímto způsobem se docela dobře mech na zimu zničí a pokud pravidelným škrábáním v průběhu sezóny budete mech seškrabovat ušetříte za drahé přípravky, které většinou kvůli sousedství s nějakým parkem či lesíkem, nefungují.

V případě, že antukový dvorec překrýváte na zimu přetlakovou halou, pak je potřeba dodržovat stejná pravidla pro údržbu jako v letních měsících. Tedy kropit a dohazovat hrubší antuku, čímž se vyvarujeme vytváření nepříjemných tvrdých desek.

Jedna dobrá rada na závěr:
Nečekejte na jaro a objednejte si antuku již na podzim. Většina klubů lehkomyslně nechává tuto starost až na březen/duben, kdy mají dodavatelé antuky nejdelší dodací lhůty.

(TENIS SCHMID, Sibera System)

Obrázek

Obrázek

_________________
Obrázek ...nabídnutý mečbol využívám.
Babolat Pure Drive Wimbledon / Babolat RPM Blast 1,20mm
Člen Klubu sportovních novinářů
info@tenisforum.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
crondomény - webhosting - serverhosting TennisTV.com
Webdesign [ Počítače, tvorba webu - Eshop SOFE.CZ]

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz