Oficiální tenisové forum

Právě je 21 led 2018, 05:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak vybrat tenisovou raketu?
PříspěvekNapsal: 21 úno 2009, 00:23 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 19 úno 2009, 15:18
Příspěvky: 163
Bydliště: ČR
Jak vybrat tenisovou raketu

Máte-li v úmyslu koupi nové rakety, uděláte dobře, když se nebudete spoléhat jen na dobrý dojem z prodavače, či barevné provedení rámu. Tenisová raketa má mnoho parametrů, které mají zásadní vliv na její vlastnosti a poté samozřejmě na vaši hru. Stačí jen změna ve vyvážení u dvou jinak stejných raket a pocit při hře je zcela odlišný. Proto než půjdete do obchodu, dobře si rozmyslete, co od nové rakety očekáváte ( samozřejmě zlepšení vaší hry ) – jaké hrajete údery, jaký máte nápřah apod. Pokud jste úplný začátečník, nechte si odborně poradit nejlépe ve specializovaných prodejnách. Pokud už máte zkušenosti (+ dostatek financí či tátu sponzora) a hodláte si koupit dražší model, určitě využijte možnost si raketu předem vyzkoušet v testovacích centrech. Tato služba bývá zadarmo, pokud si následně koupíte alespoň jednu z testovaných raket. Platí se jen pronájem kurtu.

O tenisovém rámu obecně
Tenisové rakety se prodávají buď vypletené, nebo bez výpletu. Předpokládá se, že raketu nevypletenou si koupí zkušenější či závodní hráč, který si nechá raketu vyplést podle svých zvyklostí (materiál, průměr a napětí strun). V ruce tedy držíte svojí favoritku, respektive rám tenisové rakety. Odprostěte se od líbivého designu a hledejte štítek s technickými parametry rakety (auto také - snad – nekupujete dle barvy, ale zajímá vás výkon motoru, výbava, bezpečnost a také cena). První dojem na vás udělá váha čili hmotnost rámu.
Váha tenisové rakety má značný vliv na pocit při hře. Těžší rakety jsou obecně stabilnější, tužší a více údernější. Přenášejí méně otřesů do ruky hráče. Lehčí rakety jsou lépe manévrovatelné a umožní rychlejší švih a přípravu rakety na úder. Není vždy pravdou, že lehčí raketa je lepší. Váha rakety hodně závisí také na vyvážení (níže). Váha rakety se ve většině případů uvádí bez výpletu - pokud není uvedeno jinak. V dnešní době moderních nano-technologií jsou rakety obecně lehčí než v minulosti, přesto při předpokladu odehraných tisíců míčů a desítkách odehraných hodin hraje roli rozdíl každých 10 až 15 gramů. Uvádí se tedy v gramech a např. na eshopech většinou nevypleteného rámu. Výplet rakety znamená přičíst ještě cca 20 gramů, pak počítejte ještě nějakou omotávku, vibrastop. Oficiální zdroje uvádějí hmotnost vypletené Federerovy rakety 354g, Murray má raketu o nějakých 20 gramů lehčí a rakety nejlepšího deblového páru světa, bratří Bryanů mají „jen“ 320g. „Křehotinka“ Daniela Hantuchová má třísetgramovou „lightku“.
Délka rakety je standardně 69 cm (někteří puntíčkáři udávají 685mm). Dělají se i delší, tzv. prodloužené ( naopak kratší jsou pro děti a juniory - cca67cm ).
Sledovat můžete též materiál, ze ktrého je rám vyroben. Bývá to karbon, grafit, kevlar atd.
Důležité technické informace o rámu tenisové rakety rozhodně nepodceňujte a důkladně prostudujte následující informace.

Velikost hlavy tenisové rakety
Jedním z velmi důležitých parametrů tenisové rakety je velikost hlavy. Dnes nabízené rakety mají velikost hlavy v rozmezí cca od 613 - 742cm². Je známo a vypozorováno, že muži (v tenise) mají menší (okolo 645cm² - viz Rafa Nadal, ale Roger Federer jen 581cm²) a ženy větší velikost hlavy (profesionálky též okolo 645 cm² ale např. Serena Williams 671cm²). Obecně platí, že síla je přímo úměrná velikosti hlavy - větší hlava dá úderům více síly než menší hlava (jestliže ostatní parametry jsou stejné). Větší hlava také umožňuje větší plochu úderu tzv. sweetspot, a větší toleranci úderů mimo střed. Mínusem těchto raket je snížená ovladatelnost a stabilita. Raketa s menší velikostí hlavy je vhodná pro hráče,který hledá více kontroly při úderech, zatímco raketa s větší hlavou je vhodná pro začínající a středně pokročilé hráče hledající více síly a větší sweetspot.
Přestože neexistuje žádný standard pro velikost hlavy rakety, současné neoficiální rozdělení je následující:
VELIKOST HLAVY V palcích (sq in)(1 sq in = 6,452 cm 2 ) V cm2
1. Základní velikost /dřevěné rakety 60-79 sq in 387 - 510 cm²
2. Mid size 80 - 90 sq in 516 - 580 cm²
3. Mid plus 91 - 100 sq in 587 - 645 cm²
4. Over size 101 - 115 sq in 651 - 742 cm²
5. Super Over size 116 a více sq in 742 cm² a více
Pokud na raketě náhodou není vyznačena velikost hlavy, lze pro její výpočet použít jednouchý vzorec:
Plocha rakety (sq in) = (3,14 x délka hlavy x šířka hlavy) : 4

Většina profesionálních a klubových hráčů si vybírá rakety s velikostí hlavy Mid Plus, zatímco rekreační hráči a ženy dávají přednost raketám Over size (OS) a Super Over size.
O velikosti hlavy rakety obecně platí:
• Potřebujete-li více síly, zkuste raketu s větší hlavou
• Máte-li potíže se zásahem míče, zkuste raketu s větší hlavou
• Máte-li příliš mnoho síly a hrajete s raketou s větší hlavou, zkuste raketu s menší hlavou
• Máte-li pocit, že raketa je příliš pomalá, zkuste raketu s menší hlavou

Balance - vyvážení tenisové rakety
Síla, razance, ovladatelnost. To vše ovlivňuje vyvážení! Často opomíjený parametr, ale velice důležitý.
Balance neboli vyvážení je podélné rozložení hmotnosti v raketě. Nachází se v těžišti rakety. Měří se od konce držadla rakety a udává se v centimetrech.
Podle vyvážení se rakety dělí na:
1. Head-heavy - vyvážené do hlavy (více hmoty rakety se nachází v hlavě rakety) – tzv. „těžká hlava“ – více než 345mm
2. Head-light - vyvážené do držadla (více hmoty rakety se nachází v držadle) – tzv. „lehká hlava“ – méně než 340mm
3.Even Balance - hmotnost je rovnoměrně rozložena po celém rámu rakety.

Dvě rakety, které váží úplně stejně, ale ve kterých je hmota rozložena odlišně a mají tedy jiné vyvážení, se chovají při hře naprosto odlišně.

Pružnost rámu tenisové rakety
Pružnost (elasticity, flexibility) nebo naopak tuhost tenisové rakety je označení vlastnosti rámu a jeho schopnost návratu do původní polohy po kontaktu s míčem. Míru pružnosti/tuhosti rámu udává tzv. RA index. Tužší rámy jsou hodnocené vyšším číslem a nabízejí větší sílu. Naopak pružné rámy mají menší hodnotu a nabízejí větší kontrolu. Stupnice RA Indexu začíná 0 a končí na hodnotě 100. Ohebnost rakety ovlivňují zejména použité materiály při výrobě a profil rámu rakety. Běžné rakety mají RA index od 62 do 68.
Tuhost raket vybraných hráčů:
Roger Federer 67
Tomáš Berdych 61
Jelena Jankovič 67
S.+W. Williams 57

Výplet tenisových raket
Výplet je tou částí rakety, která předává energii do balonu. Jeho úkolem je předat sílu, ale zachovat cit a kontrolu pro hru. A vydržet - pokud možno co nejdéle a neprasknout uprostřed výměny v tie-breaku závěrečného setu. U výpletu sledujete jeho hustotu, napětí a materiál strun. Je zhruba 5 druhů materiálů tenisových výpletů; syntetické struny, multivlákna, přírodní struny, polodráty a dráty. I dnes se používají hovězí střívka jako přírodní materiál, jsou ale velmi drahé a nahrazují je umělé materiály nebo jejich kombinace. Z ostatních používaných materiálů se nejvíce vyskytuje Polyamide a Polyester. Materiál strun výrazně ovlivňuje chování míče při úderu a eventuelní přenos vibrací do rámu, resp. ruky. Výroba (materiál, struktura, potah ad.) strun je snad větší věda než u samotných rámů. Většina dnes vyráběných tenisových strun-výpletů se označuje číselnou mírou v rozmezí 15-17. Speciální struny potom čísly 18-20. Struny s mírou pohybující se mezi 15-16 nebo 16-17 jsou označeny 15L nebo 16L (L=Light). Tenčí struny nabízejí více citu a síly než silnější struny vyrobeny ze stejného materiálu a konstrukce.
Vzor výpletu:
Vzor výpletu (neboli vyplétací vzorec) může být tzv. otevřený (malá hustota strun) nebo uzavřený (vysoká hustota strun), nebo střední, tzv. medium.
Jedná se o docela důležitý parametr, který ovlivňuje chování tenisové rakety a je často přehlížen, zvláště začínajícími a rekreačními hráči. Otevřený vyplétací vzorec se ohýbá více, než uzavřený. Menší hustota strun zajišťuje větší odpružení a zároveň dodává lepší rotaci. Nevýhodou je,že vám také vydrží kratší dobu. Uzavřený vyplétací vzorec (s hustým počtem strun) se tolik neohýbá, ba naopak, dodává méně rotace a vydrží podstatně déle. Je vhodný především pro hráče, kteří hrají tvrdé topspinové údery a pro hráče hledající více kontroly.
Příklady vyplétacích vzorců:
Vyplétací vzorec – hustota dává předpoklad, jak bude míč létat.
Vysoká hustota strun (Closed) : 18 x 20 Tomáš Berdych, Del Potro nebo Davyděnko
Střední hustota strun (Medium): 16 x 19 Jelena Dementěva a Nalbandian či Nadal
Méně hustý výplet (Open): 16 x 18 Nicole Vaidišova, Ana Ivanovic či Hewitt
Napětí strun výpletu:
Napětí strun výpletu se udává v kilogramech a jsou to dvě hodnoty; na podélné a příčné struny. Proto se setkáte s hodnotami síly napětí výpletu např. 25/25, 24/26 apod. Nelze jednoznačně doporučit sílu napětí strun. Každý výrobce udává pro každý typ rakety jiné hodnoty a i sám hráč si vyzkouší, jaké napětí mu vyhovuje více. Pokud si nebudete vědět rady, na štítku každé rakety jsou uvedeny optimální kilogramy napětí strun i s tolencí, většinou ± 2kg.
Zde je uvedeno několik informací o vlastnostech strun a výpletu.
Slabší napnutí strun dá vašim úderům více razance
Silnější napnutí strun dá vašim úderům více kontroly (pro zkušené hráče)
Tenčí struny dají vašim úderům více razance
Pružnější struny dají vašim úderům více razance (obecně platí, že to co dává více síly, absorbuje více otřesu při úderu)
Měkčí struny, nebo struny s měkkým obalem vibrují méně
Klesající hustota strun dá vašim úderům více rotace
Čím více elastická je struna, tím více napnutí se ztratí po vypletení rakety.

Struktura strun:
Natural Gut (přírodní struny)
Je to typ jak struktury, tak i specifického materiálu. Skupina 13-15 proužků, počet záleží na požadovaném konečném průměru, je dohromady spojena kolagenem. Tato provázanost zaručuje nejdokonalejší schopnost udržet napětí strun a tím i co nejlepší výkon. Přírodní struny jsou stále symbolem nejvyšší celosvětové kvality, ale i ceny.

Multifilaments (mnohovlákna)
Skupina velkého množství vláken stejného průměru, která jsou všechna dohromady chráněna optimálním potahem. Tyto syntetické výplety jsou vysoce technické a zaručují skvělé výkony.

Wraps (zabalená vlákna)
Tento typ struktury je nejvšestrannější ve smyslu trvanlivosti a výkonu. Jedna či více vrstev svázaných vláken jsou zabaleny okolo velkého středového jádra.

Jednoduchý zábal
– jedna vrstva svázaných vláken je zabalena okolo centrálního
– středového jádra (S struktura).

Dvojitý zábal
- dvě vrstvy svázaných vláken jsou zabaleny v protisměru (ZS struktura).

Macrofibers (makrovlákna)
Osm stejných svazků vláken je umístěno okolo centrálního mnohovláknového jádra. Tato struktura je podobná jako u mnohovláken a zajišťuje zvýšení komfort.

Monofilaments (jednovlákno)
Je složeno z centrálního jádra, které nataženo a potaženo. Průměr strun určuje také vlastnosti strun. Tenčí pro více síly a silnější pro větší trvanlivost.

Doporučuji pravidelné výměny výpletu nejen pokud často hrajete – což se předpokládá, ale alespoň jednou ročně by jste měli nechat raketu přeplést i když hrajete málo, neboť se výplet uvolňuje!

Grip tenisové rakety
Držadlo rakety neboli grip má osm hran a jeho velikost určuje obvod rukojeti. Je označován písmeny L (pro Evropu) nebo G. Na většině raket uvidíte evropské značení v číslech od L1-L5 a současně i americké značení v palcích 4 – 4 5/8. Nejvíce mužů volí grip L3, pro větší dlaň je vhodná L4. U žen je nejoblíbenější rukojeť L2 nebo L3. Pro děti je dle věku ideální L1. L00000-L1 je rozmezí pro nejmenší děti. L6 se také vyskytuje, ale jen zřídka.
Šablonu na změření velikosti gripu
najdete v každém lepším obchodě
- kamenném i internetovém.
Nebo zde v příloze článkem.

Pokud tedy váháte mezi velikostí, volte raději menší grip a aplikujte na něj omotávku (jsou dva hlavní typy – základní a vrchní). Při výběru gripu berte na vědomí jednu důležitou věc a to, že velikost gripu lze zvýšit, ale nelze většinou snížit.

Nyní máte alespoň trochu jasno, jak postupovat při nákupu nové rakety. Je třeba si ještě uvědomit zásadní věc, že raketu nepořizujete na týden či měsíc a většině z nás poté slouží i více než jednu sezonu, ne-li několik let. Proto vybírejte důkladně, řiďte se radami odborníků a je-li možnost, využijte testování. Škoda pro Vás, když si koupíte Roddickovu raketu, která vám nebude s největší pravděpodobností vyhovovat, protože jako americký bombarďák asi nehrajete. Potom se dá očekávat, že místo předpokládaného zlepšení budete svou hru pouze přizpůsobovat něčemu, co Vám ve skutečnosti bude bránit rozvíjet Váš skutečný tenisový potenciál.
Přeji hodně štěstí při výběru rakety a maximální možné zlepšení Vaší hry!
Miroslav Zelinka
PS: celý článek, včetně obrázků a měřidla gripu najdete v příloze!

Poslední aktualizace: červenec 2010


Přílohy:
Poznámka: Návod Jak vybrat tenisovou raketu
Jak_vybrat_tenisovou_raketu1.doc [105.5 KiB]
4393 krát

_________________
Diskutér #1 Obrázek
http://www.tenisforum.cz ...tenisový národ sobě
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jak vybrat tenisovou raketu?
PříspěvekNapsal: 22 úno 2012, 21:29 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 19 úno 2009, 15:18
Příspěvky: 163
Bydliště: ČR
:arrow: Většina profesionálů (ne)používá běžně dostupné rakety. S čím kdo hraje a kolik stojí "profi" raketa?

Wilson
Dlouhodobá pozice nejpoužívanějších raket a značka, která vyhrála nejvíce grandslamových titulů na světě (více jak 500). Hrají s ní aktuální ženská světová jednička Victoria Azarenka i rekordman v počtu grandslamových titulů Roger Federer.

Roger Federer
Wilson Pro Staff 6.1 90 BLX Racquets 2012, 220€

Petra Kvitová & Melanie Oudin & Kei Nišikori
Wilson Steam 100 BLX Racquet 2012, Price 190€

Victoria Azarenka & Juan Martin Del Potro
Wilson Juice Pro BLX Racquets 2012, 160€

Sestry Williamsovy
Wilson BLX Blade Team Racquets, 170€

Iveta Benešová
Wilson K Factor KSix-One 95, 150€

Babolat
Tenisová jednička nejen v Evropě. Techniku a pokrok nezastavíš. Po 5-ti letém výzkumu Babolat přichází s konceptem “PLAY: Hraj a připoj raketu”, který nabízí hráčům novou zkušenost díky senzoru integrovanému v raketě, který načítá data. Rok 2012: začátek nové éry. Milovníci tenisu, nováčci, amatéři, profesionální hráči i trenéři, jakéhokoli výkonnostního stupně, budou mít nyní přístup k informacím o své hře, a budou moci lépe pochopit svou hru a zlepšit svůj výkon na kurtě, a to vše zábavnou cestou. S konceptem “Hraj a připoj svou raketu” to nyní bude možné. Poprvé budete mít příložitost porovnat svůj výkon s ostatními hráči všech výkonnostních stupňů, zahrnujíc i profesionální hráče Babolat týmu.
Od roku 2015 Babolat zahrnul výsledky z dat posbíraných z elektronických raket do konstrukce nových modelů PureDrive a absolutním hitem má být nová řada PureAero.


Jo-Wilfried Tsonga & Rafael Nadal
Babolat AeroPro Drive GT Racquets, 185€

Andy Roddick
Babolat Pure Drive Roddick Plus Racquets, 170€

Samantha Stosur & Fernando Gonzales
Babolat Pure Storm GT, 145€

Julia Goerges
Babolat Pure Drive Racquets, 150€

Head
Byla a je "neporazitelnost" aktuální mužské světové jedničky Novaka Djokoviče dílem přechodu na rakety značky Head? V posledních dvou sezonách k této značce "přestoupilo" nejvíce hráčů a hráček z Top 10.

Novak Djokovič
Head YOUTEK IG Speed MP 18X20, 200€

Robin Soderling
Head YOUTEK IG Prestige Pro Racquets, 210€

Andy Murray
Head YOUTEK IG Radical Pro Racquets, 185€

Tomas Berdych & Maria Sharapova
Head YOUTEK IG Instinct Racquet, 150€

Prince
Naprostá revoluce v konstrukci raket. Zapoměňte na běžné průchodky, teď jsou tu O-porty. Revoluční myšlenka skrývající se za EXO3 Thunder Series je patentovaný Energy Bridge™, vnější struktura rozšiřující sweet spot až o 83 %. Navíc redukuje vibrace rámu až o 50 %. Čtyři výjimečné modely řady EXO3 Thunder Series poskytují neuvěřitelně rozšířený sweet spot s jedinečnou
kontrolou a pocitem ze hry.
Patentovaný EXO3 Energy Channel™ pomocí vyřezávaných otvorů pro úchyt výpletu uvnitř rámu poskytuje dodatečnou stabilitu, energii, kontrolu a zvyšuje rotaci až o 25 %. Chcete porazit konkurenci? K tomu je zapotřebí rychlý pohyb a maximálně spolehlivá raketa, která přesně odpovídá Vašemu specifickému stylu hry. Jedna z raket řady Prince EXO3 Tour Series je pak ta pravá volba pro Vás.


Vera Zvonareva & John Isner
Prince EXO3 Warrior 2012, Price: 120 €

David Ferrer & Juan Carlos Ferrero & Victor Troicki & Mona Barthel
EXO3 Tour 100 (16x18), 160 €

Květa Peschke
Prince EXO3 Black, Price: 160 €

Gael Monfils & B.Bryan, M.Bryan
Prince EXO3 Rebel 95, Price: 185 €

Yonnex
Stalo se vůbec poprvé v historii ženského tenisu, kdy aktuálně první hráčka světového žebříčku vyměnila značku své rakety! Dánka Caroline Woznicki od 1. ledna 2011 předvádí své herní umění s raketou Yonex.

Ana Ivanovič
Yonex E-Zone Xi 98, Price: 160 €

Caroline Wozniacki
Yonex V Core 100 S, Price: 160 €

Lleyton Hewitt
Yonex V Core 95 D,Price: 180 €

Dunlop
Zpátky k přírodě, ale z říše hvězdných válek. HM6 CARBON – High Modulus Carbon je technologie inspirovaná konstrukcí včelí plástve. To znamená, že karbonová vlákna jsou zpracována do plátků s vnitřní hexagonální – šestihrannou strukturou. Tím se snižují vibrace o vice než 10 % , zlepšuje se pocit ze hry a také se mimořádně redukují ztráty energie rámu.
AEROSKIN – je technologie inspirovaná povrchem žraločí kůže. Povrchová úprava raket využívá poznatků o zvláštnostech žraločí kůže. Tato úprava umožňuje podstatně hladší proudění vduchu kolem povrchu rakety, což zmenšuje aerodynamický odpor o více než 25%, zvyšuje rychlost rakety a umožňuje větší sílu úderu.

Fernando Verdasco
Dunlop Biomimetic 300, Price: 130 €

Dominika Cibulková
Dunlop Biomimetic 600 Lite, Price: 135 €

:arrow: o výběru raketu jsme psali zde: viewtopic.php?f=16&t=34

...a s čím hrajete vy?

Obrázek nebo Obrázek

_________________
Diskutér #1 Obrázek
http://www.tenisforum.cz ...tenisový národ sobě


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
crondomény - webhosting - serverhosting TennisTV.com
Webdesign [ Počítače, tvorba webu - Eshop SOFE.CZ]

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz